Senacki Zespół Samorządowy poparł inicjatywę Fundacji My Obywatele UE, aby szerzenie wiedzy o UE i integracji europejskiej było zadaniem publicznym

Protokół szóstego posiedzenia
Senackiego Zespołu Samorządowego
W dniu 8 lutego 2023 r. Senacki Zespół Samorządowy spotkał się z panem Olgierdem Łukaszewiczem, fundatorem i przedstawicielem Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej.
Fundacja zajmuje się m.in. popularyzowaniem procesu integracji z Unią Europejską.
Senator Halina Bieda przypomniała, że 18 czerwca 2020 r. Senat RP X kadencji podjął Uchwałę o znaczeniu edukacji europejskiej. Jednocześnie edukacja ta, w opinii senatorów, powinna być ważnym celem i przedmiotem działań zarówno samorządowych jak i senackich, dlatego zadania dotyczące edukacji o integracji europejskiej oraz o Unii Europejskiej powinny być obligatoryjne i powinny być wpisane do ustawy o jednostkach samorządu terytorialnego.
Olgierd Łukaszewicz przekazał, że podjęta przez Senat uchwała z apelem skierowanym do wszystkich jednostek nauczania i wychowania, do nauczycieli i wychowawców, do samorządów wszystkich szczebli, do organizacji pozarządowych oraz do mediów o wzmożenie istniejących działań i podejmowanie nowych inicjatyw na rzecz edukacji o Unii Europejskiej, stała się kluczem do wielu ważnych projektów Fundacji. Stała się jednocześnie przyczynkiem do ujawnienia postaw samorządów – zarówno proeuropejskich, jak również rezerwy lub postawy negatywnej w zakresie podejmowania jakichkolwiek działań. Jedną z przytoczonych przez Olgierda Łukaszewicza inicjatyw było podpisanie przez marszałka województwa mazowieckiego, Adama Struzika porozumienia z Fundacją My Obywatele UE. Przedstawił on też działania, jakie podjęła Fundacja we współpracy z samorządami, m.in. odsłonięcie na fasadzie Pałacu Staszica tablicy, upamiętniającej Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego – autora projektu Konstytucji dla Europy z 1831 roku, czy stworzenie Mazowieckiego Wędrownego Instytutu Europejskiego im. W. Jastrzębowskiego, który popularyzuje wiedzę o Unii Europejskiej poprzez wykłady i spektakle na bazie tekstów z Konstytucji dla Europy, w różnych miejscowościach w całej
Polsce.
Olgierd Łukaszewicza zaapelował, aby szerzenie wiedzy o Unii Europejskiej i integracji europejskiej stało się zadaniem publicznym i zostało wpisane do właściwych aktów prawnych. Dziś bowiem przepisy pozwalają, ale nie nakazują prowadzenia takiej działalności, stąd w wielu miejscach, z różnych powodów, takiej edukacji się nie prowadzi. Stworzenie proponowanych regulacji prawnych mogłoby być uhonorowaniem 20-lecia referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Senatorowie – członkowie Zespołu wyrazili aprobatę dla podjęcia proponowanej inicjatywy ustawodawczej i stworzenia odpowiednich przepisów, pomimo ryzyka zablokowania ich później przez Sejm. Warto, jak podkreślili, wyrazić jasno swój głos w tej sprawie i pokazać, że integracja europejska jest ważna, a stosunek Polaków do Unii Europejskiej nie może być uzależniony jedynie od korzyści finansowych, gdyż niematerialne korzyści osiągane z tytułu członkostwa w Unii Europejskiej są znacznie więcej warte.
Przewodniczący Zespołu, senator Zygmunt Frankiewicz poinformował, iż 26 maja br. odbędzie się w Senacie zebranie Zarządu Związku Miast Polskich z udziałem członków Senackiego Zespołu Samorządowego, zaś 27 maja br. z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego odbędzie się w Senacie konferencja, na której zaprezentowany zostanie raport na temat stanu samorządu terytorialnego. Dokument ten jest obecnie opracowywany wraz z zaleceniami i projektami aktów prawnych, które mogłyby ten stan poprawić.
(D.W.)
Warszawa, 8 lutego 2023 r.
Źródło: 006.pdf (senat.gov.pl)