Ratujmy ziemię, sadźmy drzewa, chrońmy lasy!

Drodzy Obywatele Polski i UE

Czas na Eko-Rewolucję. RATUJMY ZIEMIĘ!

Nie możemy już patrzeć na to, jak każdego dnia ludzie dewastują naszą wspólną planetę. Zwykle czynią to dla zysku, ale niejednokrotnie też w wyniku bezmyślności i z powodu niewiedzy. Dlatego działania edukacyjne, uświadamiające oraz zmieniające dotychczasowe postawy są niezwykle ważne. Już czas na Eko-Rewolucję!

Nie można jedynie przyglądać się, narzekać lub zbyt długo się zastanawiać – trzeba działać! Zacznijmy od lasów!

20200128_190152

Zapraszamy Was do akcji obywatelskiej organizowanej przez Fundację My Obywatele UE RATUJMY ZIEMIĘ – SADŹMY DRZEWA – CHROŃMY LASY”. Szczegóły nt. tej akcji oraz grono podobnie myślących osób poznacie w grupie tematycznej na Facebooku. Dołączcie do nas już dziś!

Dołącz do nas na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/RatujmyZiemie
 

Śladami Jastrzębowskiego

Czy wiecie, że Patron naszej Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej – tj. Wojciech Bogumił Jastrzębowski był nie tylko gorącym patriotą, uczestnikiem Powstania Listopadowego, autorem „Konstytucji dla Europy 1831 r.”, jednym z głównych twórców ergonomii, ale także zaangażowanym ekologiem – leśnikem?

W.B.J. utworzył Zakład Praktyki Leśnej, będący pierwszą instytucją doskonalenia zawodowego dla leśników oraz wzorcową szkółkę leśną, zlokalizowaną w Feliksowie w okolicach Broku, która do dzisiaj jest ważnym adresem oraz wyjątkowym wspomnieniem dla wszystkich, którzy kochają przyrodę i rozumieją, jak ważny dla człowieka jest las.

Na początku 2020 r. podążając śladami naszego Patrona odwiedziliśmy Feliksowo (zwane niegdyś także Feliksówką) niedaleko skrzyżowania tras Warszawa – Białystok oraz Brok – Ostrów Mazowiecka – To właśnie tu W.B. Jastrzębowski odtworzył ogromne obszary Puszczy Białej, które przez lata zostały wycięte, zniszczone i zamienione w pustynne wydmy. Przy pomocy uczniów i praktykantów, w ciągu lat 10 lat wyhodował w Feliksówce ok. 1 mln sztuk drzew leśnych, owocowych, parkowych i ozdobnych. W sumie było tu zasadzonych prawie 200 gatunków drzew. Było to jedyne w tej części ziem polskich arboretum. W.B. Jatrzębowski zajmował się również propagowaniem nasadzeń ochronnych wzdłuż linii kolejowych. I jak tu nie podziwiać Wojciecha Bogumiła, także jako ekologa?

A jak to czynić w praktyce? – RATUJMY ZIEMIĘ, SADŹMY DRZEWA, CHROŃMY LASY!