Wojciech Bogumił Jastrzębowski

Wojciech Bogumił Jastrzębowski
(ur. 15 lub 19.IV.1799 r. w Szczepkowie-Giewartach, parafia Janowo koło Mławy, zm. 30.XII.1882 w Warszawie)
– autor KONSTYTYCJI DLA EUROPY
(pełna nazwa: „Traktat o wiecznym przymierzu między narodami ucywilizowanymi. Konstytucja dla Europy”; dzieło datowane jako całość w Warszawie, 30.IV.1831 r., zaś przedmowa datowana w Grochowie, 21.II.1831 r.; wybór fragmentów opublikował dziennik „Merkury” już 21.III.1831 r.), której mottem była myśl starożytnego historyka rzymskiego Liwiusza: Pax data in has leges („Pokój dany jest w prawach”). Tylko w prawach – narodowych i europejskim – oraz ich przestrzeganiu mogła znaleźć Europa gwarancję pokoju.
– polski przyrodnik, pedagog i krajoznawca, profesor botaniki, fizyki, zoologii i ogrodnictwa w Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa na Marymoncie koło Warszawy. Jeden z głównych twórców ergonomii.
– po wybuchu Powstania Listopadowego wstąpił jako szeregowy żołnierz do baterii artyleryjskiej Gwardii Narodowej Warszawskiej,
uczestnik walk o obronę Warszawy w bitwie o Olszynkę Grochowską (25.II.1831 r.)
W.B. Jastrzębowski napisał m.in.:
„Wszystkie narody europejskie mają się wyrzec swojej wolności i zostać niewolnikami praw, wszyscy monarchowie maja być odtąd tylko stróżami i wykonawcami tychże praw i nie tytułować się inaczej tylko ojcami narodów.”