Konstytucja dla Europy 1831

9 lipca 2016 r., z inicjatywy ZASP, na warszawskiej Agrykoli, u stóp Zamku Ujazdowskiego odbyło się wielkie widowisko historyczne „Konstytucja dla Europy 1831”. Wydarzenie to zainicjowało obchody 100-lecia ZASP-u, które przypadają w 2018 roku. Pomysłodawcą projektu i autorem scenariusza był Prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz, który podkreślił, iż: „chcąc dać wyraz obywatelskiej postawy naszego Stowarzyszenia, postanowiliśmy zwrócić uwagę opinii publicznej na zapomniany dokument z czasów Powstania Listopadowego. Jest on interesujący, ponieważ świadczy o polskiej myśli proeuropejskiej, która jest bardzo bogata w swej historii.”
Scenografię widowiska przygotował Jerzy Kalina, muzykę Janusz Grzywacz, a w jego realizację aktywnie włączyli się artyści scen polskich zrzeszeni w Kole Młodych ZASP. Organizatorem przedstawienia było Narodowe Centrum Kultury, zaś patronat nad nim objęła Komisja Europejska.
Atmosfera grozy i niepokoju, walk toczonych w powstaniu listopadowym, a szczególnie na polu bitwy o Olszynkę Grochowską, w której brał udział Wojciech Bogumił Jastrzębowski przyczyniła się do powstania jego pacyfistycznej Konstytucji dla Europy, który przypomina fundamentalny motyw łączenia państw europejskich, tj. pokój między narodami. Wiele z pomysłów Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego zrealizowało się w obecnym kształcie Unii Europejskiej.